Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop

9 bylinek na podporu srdce

 

Tyto bylinky jsou na podporu srdce. Mnohé si pravděpodobně doma už pěstujete a některé můžete najít při procházce v přírodě. Bylinky pomůžou harmonizovat srdce, a tak vás už nebude trápit spalující touha či žádostivost, bušení srdce, problémy s krevním oběhem a do vašeho života vstoupí řád – co je výsostní atribut orgánu srdce v lidském těle.

Při každé bylince uvádím její název, působení, výskyt, popis a někde i způsob použití.

Tam, kde se u bylinky užívá kvetoucí nať rostliny, se dělá nálev – infusum. Obvykle rostlinu navlhčíme a pak přelijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou louhovat kolem 15 minut. Pak cedíme a pijeme. U některých bylin přidávám i recept na čaj.

Kořeny, kůry a jiné dřevnaté části rostlin připravujeme jako odvar – decoctum. 10 g kořene se namočí do 500 ml vody, přivede se k varu a vaříme 5 – 20 minut.

 

Srdečník obecný

 

Působení: Nať srdečníku se užívá zejména při bušení srdce a některých formách srdeční arytmie. Této bylince se připisuje schopnost snižovat krevní tlak, zklidňovat a uvolňovat křeče. Ve fytoterapii se většinou užívá ve směsi spolu s jinými bylin kami.

 

Popis rostliny: Vysoká, ochlupená trvalka se vstřícnými, hrubě zubatými listy. Kalich květů s 5 pichlavě osinatými, ven zahnutými zuby.

 

Výskyt: Okraje cest, živé ploty, rumiště, zahrady.

 

Bazalka pravá

 

Působení: Kvetoucí nať této bazalky je vhodná jako kardiotonikum při onemocnění myokardu, má proti křečové účinky a je to samozřejmě vynikající koření.

 

Popis rostliny: Vzpřímená, rozvětvená, aromatická bylinka s vejčitými, zašpičatělými listy. Bílé, nažloutlé nebo načervenalé listy.

 

Výskyt: Pochází z Indie, pěstuje se jako domácí bylinka.

 

Hloh obecný

 

Působení: Květ s listem podporuje a posiluje srdce, působí na arytmie, uklidňuje a relaxuje. Snižuje vysoký krevní tlak a působí proti ischemické chorobě srdeční.

 

Popis rostliny: Tento trnitý keř má vejčité listy dělené na 3-7 laloků, které jsou ke konci zubaté. Pětičlenné bílé květy o šířce 8-15 mm s jedinou bliznou.

 

Výskyt: Živé ploty, listnaté lesy.

 

Jírovec maďal

Působení: květ a plody zlepšují průtok krve cévami, zvyšují pevnost cévních stěn, má vliv na křečové žíly, hemeroidy a zlepšuje periferní prokrvení.

 

Popis rostliny: Vysoký strom s dlanitě zpeřenými listy s 5-7 přisedlými lístky.  Květou jsou v bohatých vzpřímených hroznech, korunní plátky bílé, se žlutými nebo červenými skvrnami.

 

Výskyt: Parky, stromořadí v ulicích, lesy.

 

Kopr vonný

Působení: Semeno (plod) předchází ischemické chorobě srdeční a je vhodný k podávání po infarktu myokardu. Plody kopru také podporují trávení, zmírňují nadýmání a uvolňují křeče.

Ze semen se připravuje prášek. Celá rostlina se používá při vaření a zavařování.

 

Popis rostliny: Vysoká rostlina s jemnějšími 3-4 krát zpeřenými listy s nitkovitě čárkovitými úkrojky. Vyklenutý okolík se skládá z 30-50 okolíčků bez obalů.

 

Výskyt: Pochází z jihozápadní Asie a pěstuje se v domácích zahrádkách, u nás se zplaňuje na rumištích.

 

Levandule lékařská

Působení: Květ levandule působí proti bušení srdce a mírně snižuje vysoký krevní tlak. Dále tento krásný květ uklidňuje a působí proti nadýmání. Levandulový koupel se doporučuje při poruchách krevního oběhu.

 

Popis rostliny: Levandule je nižší aromatický keř. Listy má čárkovitě kopinaté. Husté, klasovité květenství.

 

Výskyt: Nízké porosty dřevin, skalnatější pláně. Pěstuje se v okrasných a bylinkových zahradách.

 

Příprava čaje: 1 PL květu levandule přelijte 250 ml horké vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 2-3 krát denně, obzvlášť pak před spaním.

 

Příprava koupele: 100 g levandulového květu přelijte 1L horké vody. Přidejte do koupele. Ideálně půl až jednu hodinu před spaním.

 

Mochna husí

 

Působení: Kvetoucí nať působí proti angíně pectoris, cévním křečím a zlepšuje prokrvení končetin.

 

Popis rostliny: Poléhavá rostlina kořenující v uzlinách. Listy přetrhovaně lichozpeřené. Spodní strana listů je stříbřitě, hedvábitě chlupatá. Květy s 5 žlutými korunními plátky o průměru asi 2-3 cm.

 

Výskyt: Sešlapávané plochy, močály a cesty.

 

Rozmarýna lékařská

 

Působení: List rozmarýny posiluje cévní systém, a používá se při stavech vyčerpanosti, zejména po infekčních nemocech a chorobách způsobených špatným krevním oběhem.

 

Popis rostliny: Vždyzelený, silně aromatický keř. Listy úzce, čárkovité s podvinutými okraji, na vrchní straně sytě zelené, na rubu běloplstnaté. Koruna květů je modrá, bledě modrá nebo růžová, 10-12 mm dlouhá.

 

Výskyt: Vždyzelené křoviny. Běžně ve Středomoří, jinde se pěstuje jako okrasná a léčivá rostlina.

 

Saturejka zahradní

 

Působení: kvetoucí nať snižuje vyšší krevní tlak a představuje vynikající koření.

 

Popis rostliny: Silně voňavá, většinou bohatě rozvětvená rostlina s úzce čárkovitými listy. Květy má po 1-3 v úžlabích horních listů. Koruna většinou bělavá nebo do fialova zbarvená.

 

Výskyt: Pochází ze Středomoří, jinde se pěstuje jako okrasná a léčivá rostlina.

 

Autor: Lucia Petriláková, Tradiční čínská medicína a Feng shui

 

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno