Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop
Minule jsme psali o tom, jak na jaře podpořit játra, aby byly laskavé, a ne plné hněvu.
No a dnes vám přinášíme 14 bylinek na jejich podporu, které na procházce v přírodě můžete najít, utrhnout a doma použít.
Při každé bylince je její název, působení, výskyt, popis a někde i způsob použití.
Tam, kde se u bylinky užívá „herba“, co je většinou kvetoucí nať rostliny, se dělá nálev – infusum.
Obvykle rostlinu navlhčíme a pak přelijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou louhovat kolem 15 minut. Pak cedíme a pijeme. U některých bylin přidávám i recept na čaj.
Kořeny, kůry a jiné dřevnaté části rostlin připravujeme jako odvar – decoctum. 10 g kořene se namočí do 500 ml vody, přivede se k varu a vaříme 5 – 20 minut.
Tak hurá dole přírody s rozpuštěnými vlasy a ve volném oblečení hledat byliny. Uděláte další krok ke své laskavosti a zdravým játrům.
PS: Moc děkuji nejlepšímu herbalstovi či fytoterapeutovi široko-daleko za pomoc při přípravě tohoto příspěvku.
Působení: Kořen a listy jsou ideální na jarní očistné kúry. Čistí krev, cévy, játra, žlučník, žluč a ledviny. Na podporu jater jsou vhodné saláty z listů pampelišky.
Popis rostliny: Přízemní růžice tvoří hluboce kracovité listy. Úbory na vrcholu bezlistého stvolu o průměru 3-5 cm. Tvoří žluté, jazykovité květy.
Výskyt: Úrodné louky, pastviny, pole, zaplevelené plochy.
Použití: Listy natrhejte do mísy a zalijte zálivkou udělanou například z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře. Nebo 2 ČL listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut vyluhovat. Pijte 2x denně.
Kořen pampelišky vykopeme. Očistíme a propereme ve studené vodě. Vezmeme 500 ml vody a 10 g kořene pampelišky, přivedeme k varu a vaříme 15 minut. Pak cedíme, podáváme 2 x denně.
Působení: Kořen podporuje látkovou výměnu, čistí krev a posiluje žluč. Svými hořkými látkami také podporuje trávení.
Popis rostliny: Vysoká trvalka s rozkladitě větvenými lodyhami. Obsahuje mléčnou šťávu. Listy jsou laločnaté, kopinaté, široce přisedlé. Na vrcholech větví a v úžlabích horních listů jsou úbory světle modrých jazykovitých květů.
Výskyt: Okraje cest, zaplevelen plochy ležící ladem.
Působení: Kvetoucí nať je výborná na žlučové problémy, koliky a jaterní dysfunkce.
Používá se také na moxování.
Popis rostliny: Tato slabě aromatická trvalka má tmavozelené listy, které jsou na lícové straně vespod bíle plstnatě ochlupené. Koncový úkrojek kopinatý, pichlavě špičatý. Úbory podlouhle vejčité, široké v průměru 2-3 mm, se žlutými nebo červenohnědými trubkovitými květy.
Výskyt: Rumiště, okraje cest, břehy řek.
Působení: Květ je skvělý proti zánětu a proti křečím. Ovlivňuje činnost jater a žlučníku.
Popis rostliny: Vonící bylina s měkce pýřitými, vejčitě kopinatými listy. Horní listy jsou přisedlé se zúženou bází. Úbory měří v průměru 3-7 cm. Skládají se ze žlutých až oranžových jazykovitých a trubkovitých květů.
Výskyt: Okrasná léčivá rostlina, neví se, kde je její domovina.
Listy máty podporují funkci žlučníku a jater. V čínské fytoterapii se nazývá Bo He.
Popis rostliny: Vzpřímená rostlina se stonky často červenofialově zabarvené. Silně aromatická. Listy má výrazně řapíkaté, podlouhle vejčité, špičaté, s pilově zubatým okrajem. Má drobné, růžově fialové květy v dlouhých klasech.
Výskyt: Málokdy roste volně v přírodě. Daří se ji na vlhkých nevápnitých půdách v polostínu, ale může se vyskytovat i na sušších a slunných místech.
Použití: 1 PL listů máty zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 2-4x denně.
Působení: Kořen čistí krev, posiluje játra a žlučník.
Popis rostliny: rostlina se srdčitě vejčitými listy, přízemní jsou velké se žlábkovitě rýhovaným řapíkem. Trubkovité květy v kulovitých úborech na dlouhých stopkách.
Výskyt: Rostlinka se vyskytuje na okraji cest, štěrků, sutí a břehů.
Působení: Mladé listy jsou skvělé do salátu. Čistí krev a játra.
Popis rostliny: Rostlina se žahavými a štětinovými, přitisklými chlupy. Listy jsou vstřícné, vejčitě kopinaté, se srdčitou bází, zašpičatělé, hrubě pilovité. Květenství jsou většinou delší než řapíky sousedních listů.
Výskyt: Lužní lesy, zaplevelené plochy.
Působení: Kvetoucí nať působí na tvorba žluči, proti křečím v gastrointestinálním traktu, podporuje funkci jater, žlučové kameny.
Popis rostliny: Vzpřímená voňavá rostlina. Listy jsou hustě šedoplstnatě ochlupené, okrouhle vejčité a vroubkované. Bělavé, 6-7 mm dlouhé květy jsou v hustých, mnohočetných, oddálených uskupeních.
Výskyt: Teplejší oblasti (Jižní Morava).
Použití: 1-2 ČL natě zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 3x denně 30 minut před nebo po jídle. Nepijte při žaludečních vředech.
Působení: Kořen stimuluje sekreci a motoriku trávicího traktu a posiluje a čistí játra a žlučník. V čínské fytoterapii se jmenuje Long Dan Cao.
Popis rostliny: Rostlinka s mohutným, vícehlavým oddenkem. Široce kopinaté listy s 5-7 nervy. V paždí horních listů vyrůstají asi na 1 cm dlouhých stopkách po 3-10 květy. Koruna žlutá, široce nálevkovitá, s 5-6 cípy srostlými jen na bázi.
Výskyt: Pastviny, louky, pláně s trvalkami v hornatých oblastech.
Použití: ½ ČL kořene zalijte šálkem vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pijte 3x denně 30 minut před nebo po jídle. Nepijte když máte žaludeční vředy.
Použití: Kvetoucí nať se používá na ekzémy a jarní bylinné kúry.
Popis rostliny: Rostlina vzpřímeného vzrůstu, která dorůstá až 60 cm. Silně se větví a lodyha má červeno-hnědou barvu. Květní lůžko obsahuje až 55 trubkovitých květů, které jsou velmi drobné.
Výskyt: Vyžaduje půdy s vysokou zemní vlhkostí, roste tedy především na březích řek, rybníků, jezer, můžeme jej najít na dně vypuštěných rybníků i na zamokřených polích.
Působení: Kvetoucí nať čistí krev, posiluje játra a žlučník, kožní nemoci.
Popis rostliny: Půvabná rostlinka bez mléčné šťávy. Listy jsou dvakrát jemně zpeřené. Květy v hroznech po 20-40, koruna 6-9 mm dlouhá, růžově červená, na špičce tmavočervená, s ostruhou. Kališní lístky užší, zubaté, brzy opadavé.
Výskyt: Pole, zahrady a rumiště.
Použití: 1-2 ČL natě přelijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut louhovat. Pijte 3x denně před jídlem.
Působení: Kvetoucí nať čistí krev, posiluje játra, upravuje cholesterol a pomáhá při ekzémech.
Popis rostliny: Tato poléhavá, ochlupená rostlina má vstřícné, krátce řapíkaté vejčité listy, na okraji jemně pilovité. Koruna bleděmodrých květů má tvar prodloužených hrozen.
Výskyt: Chudé trávníky, násypy u cest, světlé lesy, vřesoviště.
Působení: Kvetoucí nať chrání játra před toxickými látkami. V tradiční čínské medicíně se jmenuje Bian Xu.
Popis rostliny: Poléhavá nebo vystoupavá, rozvětvená rostlina, která má listy vejčitě elipsovité, na bázi se stříbřitě lesklou, odstávající botkou. Květy po 1-3 v úžlabích listů s červeným až zelenavě bílým, 2-3 mm dlouhým, pětičlenným okvětím.
Výskyt: Zaplevelené plochy, pole, cesty.
Působení: Na hněv a zlost, ale také při nechutenství či trávících problémech po jídle.
Popis rostliny: Lysá rostlina s přízemní růžicí oválných listů. Stonky vzpřímené, pouze nahoře vidlanovitě rozvětvené. Listy jsou úzké a zašpičatělé. Květenství vypouklé s pětičlennými, růžovými květy.
Výskyt: Mýtiny, paseky a polosuché trávníky.
Použití: 1 ČL natě zalijte šálkem vroucí vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pijte 3x denně. V případě žaludečních vředů nepijte.