Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop
Játra jsou vrchním velitelem, z nich vyvěrají úmysly. V těle játra vykonávají mnohé důležité funkce související s krví, Qi i tělesnými tekutinami. Podle tradiční čínské medicíny játra uchovávají krev a řídí vnitřní průchodnost organismu. Jsou přirazena prvku Dřevo a k jejich systému v rámci těla patří žlučník, šlachy a vazy, nehty a oči.
Důležitou funkcí jater je řízení průchodnosti. Tato funkce je pro lidské tělo velmi důležitá, protože zabezpečuje, aby se v těle správně pohybovalo vše, co se pohybovat má – Qi, krev, tělesné tekutiny. Játra dále řídí spotřebu a uchovávání krve. Všemi částmi těla protéká určité, relativně stálé množství krve. Její průtok se však v závislosti na různých potřebách organismu může měnit. Při zvýšené tělesné námaze, zrychlených pohybech, anebo i při prudkých citových hnutích se zvyšuje potřeba krve zejména v povrchových částech těla, a játra ji proto vypuzují ve větším množství. Když člověk odpočívá, a je v klidu, snižuje se i potřeba krve, a část z ní se vrací zpátky do jater, kde se uchovává.
Játra dále napomáhají trávení. Hlavní úlohu při trávení potravy hrají slezina a žaludek, ale aby celý tento proces plynule probíhal, je nutná podpůrná činnost jater, a to její funkce řízení průchodnosti.
Játra uchovávají duši Hun (čti chun), který zodpovídá v lidském organismu za kreativitu, tvoření nápadů, strategií, nových myšlenek, dále zodpovídá za snění, ale také dohlíží na to, aby orgány vykazovali své cnosti, teda, například, aby ledviny byli moudré a ne ustrašené.
Tradiční čínská medicína říká, že nehty jsou „zbytkem šlach“, jsou vnějším pokračováním stejného materiálu, z jakého jsou v těle tvořeny šlachy. Stav nehtů závisí na pravidelném přísunu krve z jater. Když je tento zabezpečen, nehty jsou pevné, hladké, lesklé a mají červenou barvu. V opačném případě, tedy když játra nemají dostatek krve, mění se kvalita a vzhled nehtů, které jsou lámavé, křehké, vysušené a bezbarvé. Tato skutečnost se využívá v diagnostice, kdy podle stavu nehtů terapeut dokáže odečíst stav jater.
Emocí, jenž se váže k játrům, je hněv. Hněv je silná emoce, která vyvolává stoupání Qi spolu s krví, a proto člověku, který se rozčílí zrudnou oči a tváře. Zdravá játra dokážou zdravě ovládat hněv. Znamená to, že člověk dokáže zprůchodňovat emoce a hněv – dokáže rázně říct, že se mu něco nelíbí, možná se i naštve, ale rychle se pak uklidní. Nedrží nesouhlas a hněv v sobě. Když játra nemají dostatek krve, a nedokážou ovládat yangovou energii stoupající nahoru (hněv), co se projevuje jako zvýšená podrážděnost a nervozita. Proto se v tradiční čínské medicíně říká, že léčit hněv je možné pouze tehdy, zharmonizují-li se játra.
Játra a žlučník patří k prvku Dřevo a jsou propojeny jak svými drahami Qi tak anatomickou blízkostí. Vztah těchto dvou orgánů se promítá do dvou oblastí – oblasti zažívání a psychického rozpoložení člověka. Játra řídí průchodnost vnitřního prostředí organizmu a to je podmínkou pro dobrý chod trávícího procesu. Produkují také žluč, kterou odvádějí do žlučníku. Žlučník vylučuje žluč do tenkého střeva a tím podporuje další rozkládání potravy.
Celková průchodnost v těle zabezpečuje člověku pocity pohody a uvolněnosti a silná Qi žlučníku člověku pomáhá lépe se vyrovnávat s nepříznivými citovými emocemi a také zvyšuje odhodlanost a rozhodnost v jeho konání.
Játra patří k prvku Dřevo a ročním obdobím tohoto prvku je jaro. Proto jarní období nejvíce ovlivňuje Qi jater a způsobuje, že játra jsou na jaře nejaktivnější ze všech orgánů. Aby se člověk na jaře vyhnut porušení rovnováhy svých jater, měl by se svým chováním přizpůsobit přírodním zákonitostem vládnoucím v toto období.
Nerovnováha jater bolestmi se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy, nervozitou a podrážděním a zhoršením příznaků před menstruací.