Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop
Spánek je pro naše zdraví velmi důležitý, protože když spíme, obnovujeme svoje síly a regenerujeme svoje tělo. To je pro naše zdraví nevyhnutné. V poslední době, bohužel, zaznamenáváme, a to nejenom v naší ordinaci, nárůst klientů stěžujících se na nekvalitní spánek nebo nespavost. Jako praktici tradičního Feng shui věříme, že aplikace jednoduchých kroků je jednou z možností, jak docílit harmonii v ložnici a tím zlepšit spánek a zdraví člověka.
Ložnice je místnost odpočinku a klidu, který nás vyživuje, doplňuje naše tělo, utišuje mysl a ducha. Je to místnost, do které když vkročíme, měli bychom mít pocit klidu, spokojenosti a harmonie. Měla by to být naše oáza, svatyně odpočinku a intimity.
Mistrovskou ložnicí nazýváme místnost, která patří rodičům, tedy těch, kteří se o chod domácnosti starají. V naší praxi nejednou vidíme, že rodiče raději zvolí menší, méně útulnou místnost, aby uvolnili prostor dětem. Toto není vhodné a rodiče by měli obývat prostor, který náleží jejich postavení v rodině. Tedy jako císař a císařovna na dvoře i rodiče by měly spát královsky. Protože, jsou-li odpočinutí a spokojení rodiče, budou i děti. Dětem stačí menší místnost, nevadí jim palandy – protože děti, obrazně řečeno, potřebují dělohu, mít svoje místečko, hnízdečko. Nepotřebují velký pokoj (jako mistrovská ložnice), protože v něm mohou mít pocit opuštěnosti a ztracenosti.
V mistrovské ložnici preferujeme rovnocenný přístup k posteli pro oba partnery a stejně velké noční stolky a lampičky. Tím podpoříme rovnocenný vztah a také harmonii páru.
V tradiční ložnici, kterou sdílí pár, preferujeme věci a doplňky v páru. Toto má jednoduché odůvodnění – pár tvoří dvě osoby. Když do ložnice umístíme nábytek nebo dekorace v lichém počtu, například ve třech, akceptujeme ve svém vztahu další, třetí osobu. Takže se vyhýbáme obrázkům, stolečkům a dekoracím ve třech. Když nechceme být sami, nebo když hledáme partnera, odstraníme věci, které máme v ložnici po jednom kuse anebo jej doplníme, aby tvořili pár.
Zrcadlu v ložnici se raději vyhýbáme. Odráží světlo, a to je silně yangová vlastnost a odráží energii. V ložnici preferujeme yinové prvky, ke kterým zrcadlo nepatří.
V ložnici se snažíme vyhnout útoku yangu, co může být chaos, nepořádek, teplo, nebezpečí, rychlost, tvrdost, ostré věci, elektřina.
Pro materiál postele preferujeme dřevo a volíme pravidelný tvar. Kovová postel je trochu problém, protože kov je vodič a všechno vodí. Všechny vibrace jdou do kovové postele. Kovová postel je v pořádku, když je kov léčivým prvkem podle Bazi (čínská astrologie).
V ložnici nemá být přítomný chlad vody, takže žádné velké vodní prvky.
V ložnici se vyhýbáme extrémním barvám modré a červené. Pro použití těchto barev musíme mít důvod – například použití modrého koberce, nebo povlečení do ložnice, která je na jihu. Jinak volíme barvy jemné pastelové, spíš matnější a materiály měkké a na dotek příjemné.
Pro matraci je nejlepší kvalitní futon s kokosovým vláknem.
Televize v ložnici dnes už nepředstavuje takový problém, kvůli dnešním obrazovkám, které již nevyzařují tolik elektrosmogu, nicméně televize představuje nositele emocí a informací, a to může způsobovat neklidný spánek. Proto se jim v ložnici raději vyhněte.
Krb v ložnici představuje yangový prvek a když ho už v ložnici máme, tak je důležité vždy před spaním vyvětrat. Obecně ale platí, že voda a oheň nejsou typičtí partneři pro ložnici.
Trámy nad postelí vytvářejí vlnivý efekt pohybu Qi, který ovlivňuje spánek a zdraví. Proto se jim vyhýbáme. Když už trámy v ložnici jsou, lze schovat za látku.
Šikminy vytvářejí pocit nebezpečí, když máme dojem, že na nás šikmá stěna padá. Vyřešit se to dá vhodným umístěním lampičky tak, aby svítila nahoru, směrem na šikminu, tím opticky nasměrujeme energii nahoru. To samé platí, když máme nad čelem postele polici. V takovém případě si necháme vyrobit nábytek, a postel odsuneme nebo použijeme lampu.
Nebesa nad postelí se dnes už tak nepoužívají, původně se používali v hradech a zámcích, kde byli rozlehlé a nevytápěné prostory, aby byl zabezpečený yin – bezpečí a teplo. Dnes v menších ložnicích nejsou potřeba.
V ložnici se vyhýbáme útokům Yangu, co je také energie, která vstupuje do ložnice dveřmi. Energie Yang vstoupí dveřmi a jde okamžitě za světlem, čímž vzniká yangová spirála, která když jde přes postel, působí problémy. Proto pro postel hledáme místo, kde tato spirála nepůsobí. Zajímá nás, kde jsou dveře a kde okna.
Postel by měla mít pevnou oporu za hlavou a neměla by být umístěna pod oknem.