Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop


Plíce leží ze všech orgánů nejvýše a tím poskytují jakýsi ochranný příkrov neboli stříšku níže položeným orgánům. A protože se nacházejí v blízkosti srdce – císaře – mluví se o nich jako o kancléři, nejvyšším z hodnostářů.

Fyzické funkce plic

Regulace Qi v celém těle, dýchání a řízení pohybů vody – to jsou základní funkce plic. V klasických textech tradiční čínské medicíny se píše, že plíce jsou hlavním orgánem, jež obhospodařuje pohyb a výměnu Qi. Plíce regulují také dýchání, ale nejsou jediným orgánem, který vykonává tuto funkci. Spolu s plícemi se na procesu dýchání podílejí ledviny a to tak, že ledviny regulují nádech a plíce výdech. Právě dýcháním plíce regulují a udržují v chodu celý mechanizmus působení Qi v lidském těle.

Plíce regulují pohyb vody a v tomto kontextu se říká, že regulují horní cesty vody, tedy cesty v horní polovině těla. Plíce zabezpečují, aby se tekutiny dostávaly v krátkém čase v podobě rozprášené rosy do celého organismu a aby se jejich nadbytečná část vylučovala ven a to pocením. Narušení této funkce pak může způsobovat potíže jako zahušťování hlenů anebo vodnaté otoky v horní polovině těla.

V klasických textech tradiční čínské medicíny se dále uvádí, že plíce jsou dvoranou všech cév. Tímto se vyjadřuje skutečnost, že všechna krev prochází plícemi a že plíce jsou tedy určitým způsobem spojeny se všemi cévy v těle. V kapitole o srdci uvádíme, že orgánem, který řídí krev a žíly je srdce, avšak v této jeho funkci jsou mu nápomocny právě plíce, které řídí Qi celého těla, a protože spojitost mezi Qi a krví je velice úzká, dá se říct, že oba tyto orgány, jak srdce, tak plíce se spolupodílejí na regulaci krve a cév.

Psychické funkce plic

Plíce uchovávají ducha Po, který v moderním pojetí zhruba odpovídá limbickému systému a který zodpovídá za reflexy, instinkty, pud sebezáchovy a reprodukční pud.

Kondice plic se odráží na ochlupení a hlase

Stav pěti orgánů se podle čínské medicíny odráží na určitých místech povrchu těla. Místem, na němž se dá poznat kondice plic je ochlupení a hlas. Na kvalitě hlasu lze poznat kvalitu plic, přičemž posuzujeme jeho sílu, čistotu nebo chrapot. Chrápání například hovoří o přítomnosti hlenu v plicích, který tradiční čínská vnímá jako energetický špunt, který se někde zastaví (v oblasti krku), působí jako překážka a brání volném pohybu energie. Tím způsobuje chrápání.

Zdravé plíce se projevují zdravou pokožkou a když je funkce plic oslabení projeví se to na kvalitě pokožky a ochlupení.

Plíce a emoce

Emocí, jenž se váže k plicím je smutek a žal. Obě tyto emoce jsou negativní povahy a vedou k vyčerpávání plic. A protože plíce řídí Qi celého těla, časté podléhání smutku může vést k celkovému oslabení organismu. Zároveň také platí, že člověk s vrozenou slabostí plic bude náchylný podléhat smutku a melancholii.

Plíce a tlusté střevo

Každý z hlavních pěti orgánů má svůj párový orgán a plíce jsou v páru s tlustým střevem. Tyto dva orgány jsou spojeny prostřednictvím svých drah a spojnic Qi. Plíce řídí Qi a tekutiny v těle a tlusté střevo přepravuje zbytky stravy dolů – k čemuž potřebuje plíce, které svou funkcí napomáhají tlustému střevu vykonávat svoji práci.

Plíce a podzim

Plíce patří k prvku Kovu, kterého ročním obdobím je podzim. To znamená, že na podzim, když dominuje Qi kovu, z orgánů je nejsilnější Qi plic. Sucho, které na podzim dominuje, bude ale plíce zbavovat yinových složek, co může mít za následek suchý kašel, vysychání pokožky a sucho v ústech a nosu.

Nejčastější patologické příznaky

Nedostatečnost plic se nejčastěji projevuje kašlem a dušností, ale také například ucpání nosu.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno