Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop
Slezina a žaludek jsou správcové sýpek, z nich vychází to, co prošlo přeměnou. Hlavním úkolem sleziny je dle čínské medicíny řídit trávící proces. Slezina napomáhá rozkládat potravu, přeměňovat ji na jemnou esenci, kterou pak distribuuje do těla. Tato esence je zdrojem jak krve, tak hybné životní síly. Slezina se tak podílí na tvorbě krve a také energie Qi.
Slezina přeměňuje a přepravuje potravu a tekutiny. Potrava se tráví v žaludku a dále v tenkém střevě, kde dochází k oddělování čistého od kalného. Za hlavní sílu tohoto procesu tradiční čínská medicína považuje právě slezinu. Díky energii sleziny je z potravy vyráběná esence, která přes plíce vstupuje do srdce a spolu s krví proudí do celého těla čímž přináší živiny všem částem organismu od pokožky až po kosti. Poruchy této funkce sleziny se projevuje nadýmáním, průjmy, nechutenstvím a úbytkem hmotnosti.
Podobně je tomu u distribuce tekutin v těle. A to jak tekuté stravy, kterou přeměňuje stejně jako potravu, tak tekutin, kterých nadbytečnou část pomáhá dopravovat do ledviny, které je pak odvádějí do močového měchýře a tím pádem se dostávají tyto přebytečné tekutiny z těla ven.
Slezina nemá ráda vlhko, a proto ji škodí nadměrný příjem tekutin, který oslabuje její yangovou složku. Nadměrný příjem tekutin pak může způsobovat vodnaté otoky.
Mezi další fyzické funkce sleziny patří rození a ovládání krve. Slezina se podílí na rození krve svou funkcí přeměňování potravy, jak je zmíněno výše. Ovládání krve slezina vykonává svojí energií – Qi - a to jednak, že zabezpečuje správnou pohyblivost krve a také udržování krve v rámci vymezených trasách a směrech, čemu tradiční čínská medicína říká, že slezina udržuje krev v cévách. Oslabení sleziny se tak může projevit tím, že se krev dostává mimo své dráhy a objeví se například krvácení z nosu, silná menstruace, nebo lehce vznikají krevní podlitiny.
Slezina uchovává duši Yi, která má na starosti uvažování a záměr. Slezina se tak podílí na našem myšlení, memorování a schopnosti analýzy. Všechny tyto atributy pak použije při vytvoření záměru a následně vhodného plánu, jak určitou věc na základě analýzy udělat. Pro tuto schopnost přenést analýzu do reality se slezina může přirovnat k inženýrovi, který dokáže plány přetavit ve skutečnost.
Stav pěti orgánů se podle čínské medicíny odráží na určitých místech povrchu těla. Místem, na němž se dá poznat kondice sleziny jsou rty. Když je slezina silná mají rty svěží vzhled a zdravou červenou barvu. Naopak, když je slezina v nedostatku, jsou rty bledé a ochablé.
Přemítání a zádumčivost tradiční čínská medicína považuje za hlavní emoci sleziny. Tato emoce sleziny je spjata se srdcem, který je sídlem vědomí. Jejich spolupráce spočívá v tom, že myšlení vyvěrá ze sleziny a dotváří se v srdci. Stejně jako u jiných projevů emocí, přirozené rozpětí přemýšlení je zdravé a prospěšné, stane-li se přemýšlení nadměrným, negativně ovlivňuje zdraví člověka a objeví se poruchy trávení, nechutenství, nadýmání anebo závratě.
Párovým orgánem sleziny je žaludek. Oba patří k prvku Země a společně jsou nazývány postnatálním kořenem člověka, protože přeměňují potravu na vyživující esenci. Dále spolu řídí poměr vlhkosti a suchosti organismu. Slezina nemá ráda vlhko a žaludek nemá rád sucho. Suchost a vlhkost sleziny a žaludku se navzájem doplňují a podmiňují. Když má žaludek dostatek vlhkosti, správně rozkládá stravu a tím slezina pro sebe získává dostatek yangu a je přiměřeně „suchá“. Taková slezina pak efektivně transformuje esenci stravy, čímž žaludku dodává potřebnou vlhkost.
Pozdnímu létu vládne prvek Země a přináleží mu orgán slezina. Z podnebních projevů k období babího léta patří také vlhkost, pravděpodobnost vzniku chorobných poruch sleziny (která vlhko nemá ráda) je největší právě během tohoto období.
Nerovnováha sleziny se nejčastěji projevuje únavou zhoršující se po jídle, kašovitou stolicí nebo závratěmi po postavení se.