Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop


Srdce je v tradiční čínské medicíně nazýváno vládcem všech orgánů a vyvěrá z něj duch a všechno poznání a tím pádem se považuje za sídlo psychiky a vědomí.

Tradiční čínská medicína srdci připisuje kromě fyzických funkcí také funkce psychické, co platí i pro ostatní orgány.

Fyzické funkce srdce.

Srdce řídí krev a cévy – podílí se na tvorbě a oběhu krve. Když je srdce v dobré kondici, potom je krev zdravá a má správnou konzistenci. Když tomu tak není, odráží se to i na kvalitě krve a stavu krevního oběhu.

Psychické funkce srdce.

Tradiční čínská medicína do každého z pěti Zang orgánů umísťuje určitou část naší psychiky a jednou z jejich funkcí je tvoření emocí. V srdci sídlí duch Shen, který ovlivňuje naši mysl, veškeré vědomí, duševní aktivity, dlouhodobou paměť, procesy myšlení a také spánek.

Kondice srdce se odráží na tváři.

Stav pěti orgánů se podle čínské medicíny odráží na určitých místech povrchu těla. Místem, na němž se dá poznat kondice srdce jsou tváře. Když je srdce v dobré kondici, tvář má zdravě červenou barvu, a pokožka na ní je pružná a lesklá. Když se srdce dostává do disharmonie, tvář může mít běloskvoucí barvu, nebo barva jakoby z tváří mizí anebo se mění na modrofialovou. Při horkosti srdce se může barva tváře měnit na rudou. To vše terapeut tradiční čínské medicíny zohledňuje při úvodní diagnostice.

Srdce a emoce.

Emocí, jenž se váže k srdci je radost. Její nadměrnost, nebo naopak nedostatek odrážejí stav srdce. Při nedostatku se dostavuje smutek a melancholie, čímž se srdce uzavírá do sebe a brání dalšímu výdaji své energie. Opačný případ – nadměrnost této emoce – podněcuje rozjásanost co je odstředivá yangová emoce, kterou srdce vyzařuje ze sebe nadbytečnou energii. Veškeré emoce nemají být extrémní ani dlouhodobé, či časté, protože tímto narušují harmonii orgánů a stávají se příčinami budoucích onemocnění.

Srdce a tenke střevo.

Každý z hlavních pěti orgánů má svůj párový orgán a srdce je v páru s tenkým střevem. Srdce i tenké střevo patří prvku Oheň, a i když anatomicky spolu nijak nejsou spojeny, svými drahami Qi propojeny v těle jsou. Z dráhy srdce vede odbočka do tenkého střeva a z dráhy tenkého střeva zase odbočka do srdce. A jaký to má význam? Protože je srdce ve velké míře o emocích, může se stát, že některá emoce v srdci „uvízne“ a začne generovat pro srdce škodlivé a nebezpečné horko. V tomto případě přichází na pomoc párový orgán srdce – tenké střevo – které tuto škodlivou horkost odvádí přes svou dráhu a dráhu močového měchýře z těla ven. Fyzicky se to může projevit zánětem močového měchýře, pálením při močení nebo močením krve. Tak se srdci uleví a není ohrožován patologickým horkem.

Srdce a léto.

Letnímu období vládne prvek Oheň a jelikož srdce náleží k tomuto prvku, je nejvíce spjato právě s touto roční dobou. V létě je energie srdce nejsilnější ale trpí-li srdce disharmonií, bude nejvíce ohroženo právě v létě. Proto je důležité žít v souladu s přírodou a respektoval její zákonitosti a zákonitosti ročních období.

Nejčastější patologické příznaky.

Letnímu období vládne prvek Oheň a jelikož srdce náleží k tomuto prvku, je nejvíce spjato právě s touto roční dobou. V létě je energie srdce nejsilnější ale trpí-li srdce disharmonií, bude nejvíce ohroženo právě v létě. Proto je důležité žít v souladu s přírodou a respektoval její zákonitosti a zákonitosti ročních období.

Napište nám

Vinohradská 1899/112, 130 00 Praha 3


GSM: +420 775 469 515
e-mail: info@tcm-fengshui.cz
Pondělí: 08:00 - 18:00
Úterý: 08:00 - 18:00
Středa: 08:00 - 18:00
Čtvrtek: 08:00 - 18:00
Pátek: 08:00 - 18:00
Sobota: Zavřeno
Neděle: Zavřeno