Internetový obchod s tradiční čínskou medicínou Přejít na eshop
Správné stravování patří k jednomu z hlavních terapeutických nástrojů tradiční čínské medicíny. Následující souhrn dietetických informací obsahuje základní principy stravování, podle kterých se může řídit každý člověk usilující o pevné zdraví a dlouhý život.
Pravidelnost ve stravování patří mezi nejdůležitější principy vůbec. Slezina je orgán, který má na starosti přeměnu přijaté potravy a protože patří k prvku Země, miluje pravidelnost, která je nezbytná pro její fungování. Nepravidelností oslabená slezina nepracuje efektivně, a tak, i když jíme zdravě, ale nepravidelně, přijatá potrava nemůže být transformována v tělu tolik potřebnou energii Qi, krev a tekutiny.
Proto si jídla v průběhu dne plánujte dopředu. Připravte si 3 – 5 jídel denně, v přibližně stejnou hodinu. Upraví se tak vaše trávení, a odrazí se to na vaší energii.
Ránem začíná nový den a to, jak ho nastartujeme, se promítá do jeho kvality. To samé platí pro ranní jídlo. V počátku dne je naše slezina připravena přijmout pouze teplou, lehce stravitelnou stravu, ze které vyrobí obrovské množství energie, a tato energie nám pak koluje v těle celý den. Náš organismus pak může klidně zapomenout na ranní stimulanty a pseudo-povzbuzovače jako jsou například káva, nebo hodně sladká snídaně.
Nejideálnější snídaně představuje teplá rýžová kaše Congee. Je to to nejlepší, co naše slezina může po ránu přijmout. V Číně se tato kaše jí už tisíce let a podává se různě upravená a dochucená. My představujeme tradiční recept, který si zvládne doma připravit každý a je vhodný pro všechny, včetně kojenců, nemocných a starších lidí.
K přípravě pokrmu potřebujeme:
Postup přípravy:
Všechny ingredience vaříme spolu ve velkém hrnci přibližně 4 hodiny. Nejprve směs přivedeme k varu na velkém ohni, potom plamen stáhneme na minimum a hrnec přikryjeme poklicí. Kaši si takto můžeme předvařit dopředu na 3 – 4 dny. Nejlepší účinky na organismus má kaše, když se jí takto uvařená, ale pro náročnější strávníky je možné ji dochutit menším množstvím sušeného ovoce, anebo oříšky. Kaše má mimo jiné blahodárné účinky při oslabeném trávení, nadváze, podporuje pročištění nebo období rekonvalescence. My ji však doporučujeme snídat nejenom v případě potíží, ale ráno každý den, jako součást prevence a péče o zdraví.
Kvalitní vývar z masa a zeleniny je skutečným receptem pro dlouhověkost. Svědčí o tom i studie Dr. Westona Price, kanadského stomatologa studujícího způsob života a stravování některých původních národů. Při návštěvě jednoho takového národa na severu Japonska zkoumal příčiny dlouhověkosti lidí z této malé rybářské vesnice. Již po krátkém čas zjistil, že lidé ve vesnici se dožívají tak dlouhého věku právě kvůli kvalitnímu vývaru. Uprostřed vesnice totiž stála velká kádě s neustále vařící vodou, kde místní obyvatelé přihazovali kusy masa, kostí a ryb nebo kusy zeleniny a mořských řas. A kdykoliv chtěli, tak si sebou kousek vývaru odebrali a konzumovali nebo z něj vařili další pokrmy.
K přípravě pokrmu potřebujeme:
Postup přípravy:
Maso a kosti omyjeme a vložíme do velkého hrnce. Přivedeme k varu na velkém ohni. Přidáme zeleninu, osolíme, opepříme, popřípadě přidáme další bylinky a koření, snížíme plamen na minimum a vaříme, dokud maso a zelenina nejsou měkké, téměř rozpadající se. Poté vývar scedíme a uvařené maso se zeleninou odložíme stranou. Vývar konzumujeme samotný, nebo s nakrájeným masem a zeleninou, anebo jej dále použijeme při přípravě dalších pokrmů.
Hovězí vývar se jí, nebo popíjí celý den, ale je také vynikající alternativou snídaně. Po ránu nás krásně zahřeje a dodá potřebnou energii.
Toto je tak trochu tenký led. V dnešní pro-jogurtové době je pro nás někdy skutečně těžké tento pokrm klientům nedoporučovat a mnoho lidí bude při čtení nadpisu tohoto principu zvedat obočí a kroutit hlavou. Je to ale jednoduché. Jogurt skutečně není náš kamarád. Mnoho lidí po jogurtu sahá ráno, kdy jej ledový tahají přímo z lednice a konzumují. Vrátíme-li se k principu 2 a tedy k tomu, že snídaně má být teplá a lehce stravitelná, tak je jasné, že jogurt tuto podmínku nemůže splňovat. Pro slezinu je tento bílý pokrm velkým soustem na strávení. Slezina musí vynaložit velké množství energie pro jeho zpracování. Tak se ihned po ránu vyčerpá a nepracuje efektivně. Následkem jsou potíže jako nadýmání, pocit těžkého těla, celulitida nebo únava. Proto, v boji za zdravou slezinu, nedoporučujeme jogurty jíst nikomu a nikdy.
Kupujte a jezte kvalitní potraviny. Zejména vejce a maso jsou potraviny, které dnes kupujeme v supermarketech a konzumujeme často. Je proto vhodné je nakupovat buď přímo u chovatele, nebo alespoň od obchodníka, který dokáže zaručit jejich kvalitu. To platí také o ostatních potravinách. Kvalitu je nutné povýšit nad kvantitu.
Jídlo je náš přítel a představuje životadárné palivo pro náš organismus. Udělejte si na jídlo čas. I to nejkvalitnější jídlo snězené ve spěchu nám spíš uškodí, než pomůže. Jídlo bychom si měli vychutnávat, jíst v klidu, v pokojném prostředí a v příjemné společnosti. Jídlo pozřené u pěkně prostřeného stolu, mezi přáteli se může stát opravdovým lékem.
Přečtete si také: Tradiční čínská medicína a padání vlasů.